Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, üç günlük Türkiye ziyareti kapsamında Ankara'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, Türkiye'nin İsrail ile ticari ilişkileri ve Gazze'deki insani kriz konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'deki insani kriz ve İsrail'in saldırıları hakkında konuşurken, Türkiye'nin İsrail ile ticari ilişkilerini artık sürdürmediğini açıkladı. Basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soru üzerine Erdoğan, "İsrail ile yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz. O iş bitti. Bunu da kısa zaman önce Dışişleri Bakanım açıkladı" dedi.

Erdoğan, Gazze'deki saldırıların ciddi boyutlara ulaştığını vurgulayarak, "Şu anda İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılardaki ölüm sayısı 45 bini buldu. Yaralılar 75 bini buldu" diye konuştu. Gazze'nin büyük ölçüde yıkıldığını belirten Erdoğan, "Gazze-Filistin tamamiyle yerle yeksan olmuş, her taraf yıkılmış durumda. Çocuk, kadın, yaşlı birçok insan bu saldırılar nedeniyle ağır bir şekilde mağdur olmuş durumda" dedi.

Türkiye'nin rehinelerin serbest bırakılması için çaba gösterdiğini ifade eden Erdoğan, "Rehinelerin takası noktasında bir gayretin içerisindeyiz. Temenni ederiz ki bu takasta başarılı oluruz" diye ekledi. Ayrıca, Batı ülkelerinin İsrail'i desteklediğini belirten Erdoğan, "Tüm Batı kimin yanında yer alıyor? İsrail'in yanında yer alıyor. İsrail'in acımasız saldırıları karşısında Gazze'nin böyle bir imkanı var mı? Yok" diye konuştu.

Paşinyan'ın 1915 Olayları İfadesi Tartışmalara Yol Açtı Paşinyan'ın 1915 Olayları İfadesi Tartışmalara Yol Açtı

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier de basın toplantısında konuşarak, Almanya'nın soykırıma katkıda bulunduğu iddialarına karşı çıktı. Steinmeier, "Bu bizim görüşümüz değil. Hukukçularımızla uluslararası mahkemede bu konumumuzu savunuyoruz" dedi. Ayrıca, Steinmeier, Almanya'da meydana gelen Solingen saldırısı gibi olayların tekrar yaşanmasının üzücü olduğunu vurgulayarak, "Solingen'deki saldırının yıldönümünde bir konuşma yaptım. Bu kadar etkili bir etkinlikten sonra aslında benzer bir olayın tekrarlanabileceğini düşünemezdik. Yeni bir saldırı oldu maalesef" dedi. Steinmeier, Almanya'nın güvenlik ve yargı sisteminin bu tür saldırıları gerçekleştiren kişilere hak ettikleri cezayı vereceğini ifade etti.