İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın son açıklamasına göre, Türkiye'de casusluk faaliyetlerine karıştığı tespit edilen ve İsrail istihbarat unsurlarına bilgi sızdırdığı belirlenen 8 şüpheli, "Köstebek-3 Operasyonu" kapsamında gözaltına alındı. Yerlikaya'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele (TEM) Başkanlığı koordinasyonunda, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından casusluk faaliyetlerine yönelik detaylı bir operasyon gerçekleştirildiği ifade edildi.

Yerlikaya, şüphelilerin Türkiye'deki kişi ve şirketler hakkında derledikleri istihbarat bilgilerini İsrail istihbarat unsurlarına aktardıklarının belirlendiğini açıkladı. Köstebek-3 Operasyonu kapsamında yakalanan 8 kişinin casusluk faaliyetlerine son vermek amacıyla adli işlemlerin başlatıldığını vurguladı. Bu operasyon sonucunda 2 şüphelinin tutuklandığını ve 6'sının ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını dile getirdi.

20 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak! Başvuru Tarihi ve Detaylar Açıklandı 20 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak! Başvuru Tarihi ve Detaylar Açıklandı

Açıklamasında milli güvenliğin korunması için casusluk faaliyetlerine karşı kararlılıkla mücadele edileceğini belirten Yerlikaya, "Ülkemizin birliğine ve beraberliğine zarar vermeye yönelik her türlü casusluk girişimine karşı etkin bir şekilde mücadele edeceğiz. Bu konuda kararlılığımızı bir kez daha vurguluyorum, takipteyiz." ifadelerine yer verdi.

Ayrıca, operasyonun başarılı bir şekilde yürütülmesinde emeği geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT mensupları ve polis teşkilatını tebrik etti.