Erdoğan'dan Kabine Toplantısı Sonrası Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren Kabine Toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki önemli konulara değindi.

Erdoğan - Özel Görüşmesi Dünya Basınında Erdoğan - Özel Görüşmesi Dünya Basınında

Erdoğan, gençlere yönelik çalışmalara devam ettiklerini belirterek, "Gençlerimiz için koşturmaya devam ediyoruz. Komşulardan hükümet ve devlet başkanlarını ülkemizde ağırladık. Kuveyt Emiri ile ilişkilerimizin 60. yılını anlamlı bir şekilde yaşadık. İşbirliğimizi bir adım öteye taşıdık. Ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarmak istiyoruz" dedi.

Yeni Anayasa İhtiyacı
Erdoğan, Türk demokrasisinin yeni ve sivil bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, mevcut anayasanın yeni Türkiye'yi taşımasının mümkün olmadığını belirtti. "Yamalı bohçaya dönüşen 82 Anayasasıyla ağır aksak bugünlere gelebildik. Yeni bir anayasaya ihtiyaç var. 85 milyon olarak yeni yüzyılda, yeni anayasa ülküsünü gerçeğe dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayisindeki Başarılar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayisindeki başarılara dikkat çekerek, Türkiye'nin bu alanda tarih yazdığını söyledi. "2002 yılında yüzde 80 dışarı bağımlıyken, bugün neredeyse tamamını yerli ve milli imkanlarla karşılıyoruz. Geçen sene 185 ülkeye 230 çeşit savunma sanayi ürünü ihraç ettik. SİHA teknolojisinde dünyada ilk üç ülke arasındayız. 50'den fazla ülke Türk şirketlerinin ürettiği İHA'ları kullanıyor. Sadece askeri alanlarda değil, tabii afetlerde de İHA'lar önemli rol oynuyor" dedi.

İran'la Dayanışma
Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyetin vefat ettiği helikopter kazasında İHA'ların önemine değindi. "Bayraktar Akıncı TİHA, İranlı kardeşlerimizin talebi üzerine arama kurtarma çalışmalarında aktif rol üstlendi. Zorlu hava şartlarına rağmen 7,5 saat arama tarama faaliyeti yaparak, toplam 2 bin 100 km'lik uçuş gerçekleştirdi" ifadelerini kullandı. İran halkının yaşadığı acıyı paylaşmak adına bir günlük milli yas ilan edildiğini açıkladı.

Aile Yapısının Önemi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, aile yapısının korunmasının önemine vurgu yaparak, alkol, uyuşturucu gibi tehditlerle mücadelenin geniş bir yelpazede yürütüldüğünü belirtti. "Ne mutlu bizlere ki, aileye değer veren, aile yaşantısını önemseyen, mukaddes sayan bir köklü geleneğe sahibiz. Aile, kültür emperyalizmine karşı en sağlam kalemizdir. Son yıllarda aileye yönelik tehditlerin giderek arttığını müşahade ediyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde artık toplumlar yaşlanıyor. Yalnız yaşamayı tercih eden birey sayısı ve boşanma oranları artarken, evlilik oranları buna bağlı olarak hane başına düşen çocuk sayısı azalıyor. Bu küresel trendden maalesef biz de olumsuz etkileniyoruz" dedi.

Erdoğan, TÜİK'in 2023 yılı doğum istatistiklerine göre 2001 yılında 2,38 olan doğurganlık hızının 2023 yılında 1,51'e gerilediğini belirtti. "Açık söylüyorum bu Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Biz bu tabloyu gördüğümüz için sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyorduk. Eleştiriye uğradık. Maalesef zaman bizi öngörülerimizde haklı çıkardı. Nüfus millet olarak en büyük gücümüzdür ve bunu korumak zorundayız. Önümüzdeki dönemde bu konuda daha kararlı olacağız" ifadelerini kullandı.