Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP'ye Ziyareti, Siyasi Gündem ve Erken Seçim Tartışmaları

G7 Zirvesi'nde Erdoğan Yoğun Diplomasi Trafiği Gerçekleştirdi G7 Zirvesi'nde Erdoğan Yoğun Diplomasi Trafiği Gerçekleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’ye yapacağı iade-i ziyaretin 11 Haziran Salı günü saat 16.00’da gerçekleşeceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinde gündemdeki tüm konuları ele alacaklarını belirten Özel, "Önemli olan görüşebilmektir. Siyasetçiler el sıkışmazsa bir takım vesayet odakları ellerini ovuşturmaya başlarlar," ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP'ye yapacağı bu ziyaretin tarihi kesinleşmiş oldu.

Özel'den Erken Seçim ve Siyasi Görüşmeler Hakkında Açıklamalar
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özgür Özel, "İki siyasi partinin genel başkanları nasıl oturması gerekiyorsa o şekilde sayın Cumhurbaşkanı'nı ağırlayacağız. Bunun dışında herhangi bir şeyi müzakere etmeye gerek yok," dedi. Özel, İYİ Parti lideri Müsavat Dervişoğlu'nun "Mayınlı sahaya girilmiş olduğunu düşünüyorum," sözleri üzerine de açıklamalarda bulundu.

Özel, "Ben durduğum yerdeyim. 31 Mart seçimlerinde seçmenin karşısına çıktığımızda çok net olarak şunu söyledik; 'Biz sesinizi duyacağız. Eğer siz de sesinizi duyurmak istiyorsanız, bu seçimde 10 bin lira en düşük emekli maaşını reva görenlere, asgari ücretinize zam yapmamayı düşünenlere, 1 milyon öğretmeni atamayanlara, işçilere hak ettiğini vermeyenlere sesinizi duyurun' dedik. Bugün de söylüyorum; 31 Mart seçim sonuçları CHP'yi 47 yıl sonra birinci parti yaptı. Bizim net olarak söylediğimiz şudur; biz bir erken seçim çağrısı yapmıyoruz. Erken seçim kararını millet verir. Ben CHP'nin 127 milletvekiliyle erken seçim kararını zaten alabilecek güçte değilim. Olsa yarın alırım, öbür pazar iktidara gelirim. CHP erken seçim istemez mi? Evet ister ama erken seçimin yapılabilmesi için bunun milletin gündemi olması lazım," diye konuştu.

"Mayınlı Saha Yok"
Özel, "Mayınlı saha falan yok. Siyasette erken seçim konuşmanın mayına basmak olduğunu düşünmüyoruz," diyerek, CHP'nin herhangi bir seçimde iktidara gelmeye hazır olduğunu belirtti. "Ama oy oranınız sizi bir seçimden uzak tutuyorsa, seçimi mayınlı saha olarak nitelendirirsiniz. CHP yarın bir seçim yapılsa iktidara gelecek partidir. Ancak erken seçim meselesinde benim atfım vatandaşın sesini duymamanın doğurabileceği sonuçlara ilişkindir," ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşmede tüm konuları masaya yatıracaklarını aktaran Özel, "Önemli olan görüşebilmektir. Siyasetçiler el sıkışmazsa bir takım vesayet odakları ellerini ovuşturmaya başlarlar," dedi.

Özel, muhalefetin yumuşamayacağını belirterek, "Vatandaşın canı bu kadar burnundayken muhalefeti yumuşatacağımızı kimse beklemesin ama bir normalleşmeden bahsediyoruz. Ben vatandaşın bundan memnun olduğunu tüm anketlerde görüyorum. Normal olan budur. Siyasilerin birbirleriyle küfürleştikleri bir siyasetin hiç kimseye en çok da yoksulumuza faydası yok," şeklinde konuştu.

"Rahatsız Olanlar Krizden Beslenenler"
Özel, "Normalleşmeden rahatsız olanlar, krizden beslenenlerdir," diyerek sözlerine devam etti: "Böyle partiler var. Normalleşme olmasın diye bize her fırsatta hakaret ediyorlar. Biz sorumluluğumuzun farkındayız. İki aydır gündemi Özgür Özel belirlemiyor. İki aydır gündemi Özgür Özel'in gündeme getirdiği halkın sorunları belirliyor."

Kayyum Sorusu ve Yanıtı
Özel'e, Demokrasi ve Eşitlik Partili Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanması kararı da soruldu. Özel, bu konudaki görüşlerini şöyle dile getirdi: "Kayyumla ilgili Cumhur İttifakı'ndan gelen her iki açıklamayı da talihsiz buluyorum. Bahçeli'nin değerlendirmesi çok sorunlu. Millet vardır, devleti demokrasiyle yönetirseniz milletin yüzü güler. Bugün yetkiyi elinde bulunduranla aram iyi, ayar veriyorum diye milletin sesi olunmaz. Milletin sesi sandıktadır. Hukuku çiğnedik, milletin menfaati burada diyemezsiniz."