Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sokakları Ateşe Vermek Kabul Edilemez, Nefret Siyaseti Acizliktir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri'de yaşanan ve 7 yaşındaki bir çocuğun taciz edilmesiyle başlayan gerginliğe ilişkin olarak, "Vandallıkla sokakları ateşe vermek kabul edilemez" dedi. Erdoğan, toplumda yabancı düşmanlığını ve sığınmacı nefretini körükleyerek hiçbir yere varılamayacağını belirtti. Muhalefetin nefret söylemlerinin bu tür olayları tetiklediğini ifade eden Erdoğan, "Siyasi kazanım uğruna nefret siyasetine başvurulmasını acizlik olarak görüyoruz" dedi.

Vance'ın Ukrayna'ya Yardım Paketine Tepkisi Vance'ın Ukrayna'ya Yardım Paketine Tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılcahamam'da düzenlenen AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu. Üç seçimin 10 ay arayla gerçekleştirildiğini belirten Erdoğan, "Her kademede danışmaya ve diyaloğa önem veriyor, ülkemizin ve partimizin gündemindeki konulara ortak akılla çözüm arıyoruz" diyerek seçim değerlendirmelerinin sürdüğünü belirtti.

Erdoğan, "Bir önceki yerel seçimlere kıyasla oy oranları ve belediye sayısındaki düşüşü göz ardı etmiyoruz" dedi. "Milletimizin AK Parti'den talepleri gerçekleşene kadar tüm kademelerde gereken adımları atmaya devam edeceğiz. Sandığı suçlama gafletine düşmedik" diye ekledi.

Kayseri'de yaşanan olaylara değinen Erdoğan, "Vandallıkla sokakları ateşe vermek kabul edilemez" diyerek, bu tür olayların gerçekleşme nedeninin muhalefetin zehirli söylemleri olduğunu vurguladı.

"Ortak Akılla Çözüm Arıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde: "31 Mart seçimlerinin sonrasında bütün belediye başkanlarımızın katılımıyla tertiplediğimiz toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum. Son bir yılda 10 ay arayla üst üste 3 seçim geçirdik. Seçim döneminde belediye başkanlarımızla çeşitli vesilelerle bir araya geldik. Ancak AK Parti'nin geniş katılımlı istişare toplantısını seçimler sebebiyle gerçekleştiremedik. Her kademede danışmaya ve diyaloğa önem veriyor, ülkemizin ve partimizin gündemindeki konulara ortak akılla çözüm arıyoruz. AK Partili tüm belediye başkanlarımızla bir araya gelelim istedik. Yerel seçim sonuçlarını sizlerle birlikte masaya yatıralım hem de önümüzdeki dönemde yol haritamızı sizlerin de önerileriyle şekillendirelim dedik."

"30 Yıl Önce Millete Hizmet Yolculuğuna Başladık"

Erdoğan, "Hepinizin bildiği gibi AK Parti'nin hikayesi yerelden genele ilerleyen bir başarı hikayesidir. 30 yıl önce millete hizmet yolculuğuna belediyelerden başladık. Örnek karnemizle yeni hedeflere yürüdük. Politikalarımızı önce belediyelerdeki uygulamalarla ortaya koyduk. 2002'de bize iktidar kapısını açan da iktidarda tutan da yerel yönetimlerdeki başarılarımız ve gayretlerimizdir. En büyük referans kaynağı yerel yönetimlerdir. Bu gerçek 1994 yılından beri değişmemiştir. Değişmeyecektir" dedi.

Erdoğan, "AK Parti, tüm dünyanın en yetkin ve en donanımlı siyasi hareketidir. AK Parti belediyeciliği bugün küresel ölçekte bir marka haline gelmiştir. Şehirlerimizin sorunlarını çözme, geleceğe hazırlama noktasında hiçbir parti AK Partili kadrolarla yarışamaz" ifadelerini kullandı.

Muhalefete Sert Tepki

Erdoğan, "Son seçimlerde muhalefet tamamen ucuz popülizme dayanan bir kampanya yürüttü. Ekonomideki sıkıntıları istismar etti. Hayat pahalılığı altında ezilen insanımızın popülizme kapılmasına engel olamadık" dedi. "Seçimler bitince muhalefetin vaat yağmurunun da sonuna gelindi. Emekliye, esnafa, gençlere verilen sözlerin tamamı unutuldu. Ekmekten suya ellerinin altındaki her şeye zam yapıyorlar. Hizmetlerin tamamında astronomik fiyat artışlarına gittiler. Kendi partilileri bile isyan etmeye başladı. Hizmet etmek yerine bugün enerjilerini bahane bulmaya çalışıyorlar" diye ekledi.

Kayseri'de Gergin Gece

Toplumda yabancı düşmanlığını ve sığınmacı nefretini körükleyerek hiçbir yere varılamayacağını belirten Erdoğan, "Dün Kayseri'de küçük bir grubun yol açtığı olayların sebeplerinden biri muhalefetin bu zehirli söylemleridir. Kim olursa olsun vandallık yapmak, sokakları ateşe vermek kabul edilemez. Siyasi kazanım uğruna nefret siyasetine başvurulmasını acizlik olarak görüyoruz" dedi. "Ayrımcılık, ötekileştirme ve nefret diliyle insanları düşmanlaştırmak AK Parti siyasetinde kendine yer bulmamıştır" ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanlarına Tavsiyeler

Erdoğan, "Başınızı yastığa koyduğunuzda muhasebenizi yapacaksınız. Önümüzdeki 5 sene boyunca bir tek günü bile boş geçirmeyecek, boşa harcamayacak, israf etmeyeceksiniz. Sizleri milletimizin arasında kimi zaman bir iş makinesinin üzerinde kimi zaman bir şantiyede göreceğiz. Halktan uzak durursanız halk da sizden uzaklaşır. Kapınız ve sofranız halka açık olacak. AK Parti'nin özellikle yerel yönetimdeki kültürümüzü şehirlerinize yansıtacaksınız. Teşkilatımızla iç içe olacaksınız. Teşkilatımızla aranıza mesafe asla koymayacaksınız. Bizi 22 yıldır milletimizin gözdesi yapan mütevazi ve amatör ruhumuzdur. Biz bu ruhu güçlendirerek bugünlere ulaştık."

Başıboş Köpek Sorunu

"Son hazırlıkları yapıyoruz. Sorunu çözeceğiz. Yerel yönetimlere büyük sorumluluk düşecek. Biz de hükümet olarak sizlere gereken desteği sağlayacağız."