Euro Bölgesi'nde Yıllık Enflasyon Sabit Kaldı Euro Bölgesi'nde Yıllık Enflasyon Sabit Kaldı

Türkiye Piyasasında Pozitif Gelişmeler!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk borç sermaye piyasalarının yatırımcı güvenindeki iyileşmeyle canlandığını açıkladı. İlerleyen dönemde piyasaların büyüyerek 450 milyar doları aşması bekleniyor.

Fitch Ratings, Türkiye'nin borç sermaye piyasalarında gözlenen gelişmelere dair olumlu bir tablo çizdi. Kuruluş, kamu finansmanı, fon çeşitlendirme hedefleri ve İslami finans geliştirme gündeminin, önümüzdeki iki yıl boyunca Türk borç sermaye piyasası ihracını etkilemeye devam edeceğini belirtti.

Orta Vadeli Beklentiler:
Fitch, Türkiye'nin borç sermaye piyasasının orta vadede büyümeye devam ederek 450 milyar doları aşmasının muhtemel olduğunu öngördü. Ayrıca, sukuk ihraçlarının toplam ihracatın yüzde 20'sini geçmesi bekleniyor.

Döviz Borç İhraçlarında Canlanma:
Son zamanlarda döviz cinsinden borç ihraçlarında gözlenen artışın, yatırımcı güveninin toparlanmasıyla birlikte kısa vadeli finansman risklerinin azaldığını gösterdiği ifade edildi. Fitch, Türkiye'nin dış finansmana erişim konusunda kamu ve özel sektör olarak dirençli olduğunu vurguladı.

Piyasa Büyüme Oranı:
Fitch'e göre, Türk borç sermaye piyasası yıllık yüzde 8 büyüme kaydediyor ve 2024'ün ilk çeyreği itibarıyla 422,6 milyar dolarlık ödenmemiş borç bulunuyor. Bu borcun büyük bir kısmının TL cinsinden olduğu ve Türkiye'nin dünya çapında önemli bir sukuk ihraççısı olduğu belirtildi.