Cevdet Yılmaz Duyurdu: Kamu Çalışanlarına Destek Geliyor Cevdet Yılmaz Duyurdu: Kamu Çalışanlarına Destek Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin ayrıntıları kamuoyuyla paylaştı. Kamuda yapılan harcamalarda belirli kısıtlamalara gidileceği, özellikle araç ve bina alımlarının sınırlanacağı ve servis hizmetlerine kısıtlamalar getirileceği ifade edildi. Şimşek'in, önümüzdeki dönemde alınacak tasarruf önlemlerine yönelik ipuçları, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında verildi.

Bakan Şimşek'in toplantıda yaptığı açıklamalara göre, devam eden yatırımlar hızla tamamlanacak ve tarım sektöründeki yatırımlar ile desteklerin kesilmeyeceği vurgulandı. Kurumlara ek bütçe verilmeyeceği ve harcamaların bütçe sınırları içinde kalması gerektiği belirtildi.

Kamu kurumları, bakanlıklar ve belediyelere, bütçe dışı ek ödenek verilmeyeceği kaydedildi. Bakan Şimşek, istisnai durumlar haricinde hiçbir kurumun ek ödenek talebinde bulunmaması gerektiğini belirterek, yatırımların hızla tamamlanması gerektiğini vurguladı. Yatırımların fiziki gerçekleşmesine bağlı olarak ödeneklerin ayrılacağına dikkat çekildi.

Tarımsal üretim, baraj ve sulama gibi tarımsal yatırımların devam edeceği ve tarımsal desteklerin kesilmeyeceği ifade edildi. Kamu binaları ile ilgili yeni alımların yapılmayacağı ve mevcut kamu binalarının kullanımında tasarruf yapılacağı belirtildi. Servis hizmetlerine sınırlama getirileceği ve araç kullanımında da tasarrufa önem verileceği ifade edildi. Yeni araç alımlarında yerli üretimi teşvik eden politikalar izleneceği ve yurtdışı organizasyonlara katılımların kısıtlanacağı bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda ise KDV oranlarındaki uyumsuzlukların tespit edilerek denetleneceğini ve vergi kayıp ve kaçaklarıyla mücadele edileceğini belirtti. Haksız rekabetin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınacağının altı çizildi.