Yeni Anayasa Görüşmeleri Başladı

2K Formülü, AK Parti'de Değişim Süreci Başlıyor 2K Formülü, AK Parti'de Değişim Süreci Başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları kapsamında siyasi partilerin liderleriyle görüşmelere başladı. İlk olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel'i Meclis'teki ofisinde ziyaret eden Kurtulmuş, ardından diğer partilerle temaslarını sürdürecek.

Meclis'te yeni anayasa görüşmeleri için hareketlilik başladı. TBMM Başkanı Kurtulmuş, siyasi partilerle yapacağı görüşmelerin ilkini CHP Grubu ile gerçekleştirdi. Özgür Özel ile bir araya gelen Kurtulmuş, ziyaret sonrası basına açıklama yaptı.

"Yapıcı Diyaloğumuzu Sürdüreceğiz"

Görüşme sonrası konuşan Kurtulmuş, anayasa konusunda henüz içerik üzerine detaylara girmediklerini belirtti. Görüşmede usul üzerine konuşulduğunu açıklayan Kurtulmuş, "Partilerin kendi anayasaları olmaz; anayasa, milletin anayasasıdır. Verimli ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Mayıs sonuna kadar Meclis'te grubu bulunan partilerden görüşleri alacağız. Önümüzdeki yıl Meclis açıldığında müzakereler başlayacak. Nihai karar, Meclis'teki milletvekillerinin oylarıyla alınacak. Bu süreçte yapıcı diyaloğu tüm siyasi partilerle sürdüreceğiz," dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de toplantıyı, "Sorumluluğumuzun farkındayız, parti içinde konuyu değerlendireceğiz," diyerek özetledi.

Kurtulmuş'un ilerleyen günlerde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile de görüşmesi bekleniyor.

Anayasa Çalışmalarında Tüm Kesimlerin Görüşleri Alınacak

Yeni ve sivil bir anayasanın hazırlanması için tüm toplumsal kesimlerin görüşlerinin alınacağı belirtiliyor. TBMM Başkanı Kurtulmuş, planlanan takvim çerçevesinde diğer siyasi parti gruplarını da ziyaret edecek. Bu ziyaretlerin ardından siyasi partiler arasında anayasa yapımına yönelik usul ve esasların belirlenmesi amacıyla istişareler yapılacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) grubu, anayasa yapımı süreci için diğer siyasi partilerle temas kuracak. Amaç, geniş toplumsal mutabakatla yeni ve sivil bir anayasa hazırlamak. Siyasi partiler, öncelikli başlıklarını belirleyecek ve ilerleyen süreçte ortak bir komisyon kurularak anayasa çalışmaları hızlandırılacak.