Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, elektrik ve doğalgaz fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, nisan ayında herhangi bir zam yapılmayacağını duyurdu. Türkiye'nin enerji alanında dışa bağımlılığını azaltma hedefi doğrultusunda yerli kaynaklara odaklandığı bir dönemde, doğalgaz ve petrol üretiminde önemli ilerlemeler kaydedildi.

Özellikle, Sakarya Gaz Sahası'nda yapılan çalışmaların önemi büyük. Bu alandaki faaliyetlerin devam ettiğini belirten Bakan Bayraktar, Türkiye'nin enerji konusundaki vatandaşlarına destek olma çabalarının sürdüğünü vurguladı. Bakan, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen Sektör Temsilcileri ile İstişare Toplantısı'na katılarak, elektrik ve doğalgaz fiyatlarıyla ilgili bilgi verdi.

Bakan Bayraktar, Türkiye'nin doğalgaz arama ve üretimindeki çabalarını da dile getirdi. Ülkenin son yıllarda sismik ve derin deniz sondaj gemileriyle donatılmış filosu ve yerli mühendisleriyle gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde 2020'de Sakarya gaz sahasında önemli bir keşif yapıldığını ifade etti. Şu anda günlük 3,7 milyon metreküp gaz üretildiğini ancak hedeflerinin bu miktarı günlük 40 milyon metreküpe çıkarmak olduğunu belirtti. Böylelikle, ülkenin doğalgaz ihtiyacının büyük bir kısmını yerli kaynaklardan karşılayabileceğini ifade etti.

Doğalgaz kullanımının teşviki adına devam eden uygulamalar da önemli bir yer tutuyor. Konutlar, ibadethaneler ve cem evleri gibi aboneler için belirlenen sistem kullanım bedelleri devlet tarafından karşılanıyor. Bu kapsamda, 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk fatura tahakkukları ve 1 Mayıs 2024'e kadar olan dönemde 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimleri devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanmaya devam edecek.