Gazze'de Şiddetli Saldırılar, Onlarca Filistinli Hayatını Kaybetti

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava ve kara saldırılarında en az 15 Filistinli yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı. Saldırılar, Gazze kent merkezi ve çevresindeki bölgelerde yoğunlaştı.

Gazze Kent Merkezine Yönelik Saldırılar

Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre, İsrail savaş uçakları Gazze kent merkezi ve Es-Sabra Mahallesi'ne düzenlediği şiddetli hava saldırısında 8 Filistinli hayatını kaybetti. Bu saldırılarda çok sayıda kişi de yaralandı. Yaralılar, bölgedeki hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındı. Gazze'nin Es-Sabra Mahallesi'nde yaşayan siviller, saldırının şiddetinden dolayı büyük bir korku ve panik yaşadılar.

Nusayrat Mülteci Kampı ve Elektrik Santrali Yakınındaki Saldırılar

İsrail savaş uçakları, Gazze'deki Nusayrat Mülteci Kampı'nın kuzeyindeki elektrik santrali yakınında bir grup Filistinliyi hedef aldı. Bu saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, bazı kişiler de yaralandı. Elektrik santrali yakınındaki bu saldırı, bölgedeki enerji altyapısına da zarar verdi ve elektrik kesintilerine yol açtı.

El-Cevhera Binası ve Çevresine Yönelik Saldırılar

İsrail savaş uçakları ve topçuları, Gazze kent merkezinde bulunan el-Cevhera adlı binaya yakın bir evi hedef aldı. Bu saldırıda 3 Filistinli öldü, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu birçok kişi de yaralandı. Saldırı sonrası bölgede büyük bir yıkım meydana geldi ve evlerin birçoğu kullanılamaz hale geldi.

Eş-Şati Mülteci Kampı'nda Saldırı

İsrail'in Gazze kentinin Eş-Şati Mülteci Kampı'nda bir eve düzenlediği benzer bir saldırıda en az 2 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Bu saldırı, mülteci kampında yaşayan sivillerin güvenliğini tehlikeye attı ve birçok kişinin evsiz kalmasına neden oldu.

Refah Kentine Yönelik Saldırılar

İsrail topçuları da aralıklı olarak Refah kent merkezini ve güneyini hedef alırken, İsrail uçakları da Refah'ın kuzeyindeki bir evi bombaladı. Refah'ta yapılan bu saldırılar, bölgedeki sivil altyapıya ciddi zararlar verdi ve halkın güvenliğini tehdit etti.

Sivil Altyapıya ve Halkın Yaşamına Yönelik Tehditler

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, 20 Haziran'da yaptığı açıklamada, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 15 bin 517'si çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere toplamda 37 bin 551 Filistinlinin öldüğünü, 85 bin 911 Filistinlinin de yaralandığını bildirdi. Enkaz altında hala binlerce ölü bulunduğu tahmin edilirken, hastane ve eğitim kurumları gibi sivil altyapı da hedef alınıyor.

Batı Şeria'daki Gözaltılar ve Baskınlar

Halkın Direnişi ve 15 Temmuz Gecesi Halkın Direnişi ve 15 Temmuz Gecesi

İsrail askerleri, Batı Şeria'da düzenledikleri baskınlarda 20 Filistinliyi gözaltına aldı. Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti'nden yapılan ortak açıklamaya göre, baskınlar El Halil, Cenin, Nablus, Ramallah, Kalkilya, Eriha ve Tubas kentlerinde gerçekleştirildi. Gözaltına alınanlar arasında biri çocuk, biri de lise öğrencisi bulunuyor. Baskınlar sırasında gözaltına alınan Filistinlilere ve ailelerine yönelik şiddet uygulandığı ve evlere zarar verildiği belirtildi.

İşgal Altındaki Bölgelerde Yaşanan Artış

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşandı. Bu süreçte 9 bin 345 Filistinli gözaltına alındı. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te, 7 Ekim'den bu yana İsrail askerleri ile İsrailli yerleşimcilerin saldırılarında 552 Filistinli hayatını kaybetti.