Erdoğan ve Esad Görüşmesi Mümkün mü? Erdoğan ve Esad Görüşmesi Mümkün mü?

Ülkemizin sinema ve televizyon dünyasının efsane isimlerinden biri olan Türker İnanoğlu, 88 yaşında hayatını kaybetti. Uzun yıllar boyunca Türk sinemasına yön veren, pek çok klasik filme imza atan İnanoğlu, geçirdiği rahatsızlık sonrasında hastaneye kaldırıldı ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Türk sinemasının duayen ismi, yönetmen, senarist ve yapımcı Türker İnanoğlu, 88 yaşında aramızdan ayrıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulan vefat haberi, Türkiye'nin sanat dünyasında derin bir üzüntüye neden oldu. Koca, yaptığı açıklamada, "Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu, geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük." ifadelerini kullandı.

Türker İnanoğlu, Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olarak sadece sanat dünyasında değil, aynı zamanda ailesinde de büyük bir yeri olan biriydi. 1964 yılında Filiz Akın ile gerçekleştirdiği evlilikten oyuncu İlker İnanoğlu'nun ve 1975'te Gülşen Bubikoğlu ile olan evliliğinden Zeynep İnanoğlu Özdemir'in babası olan İnanoğlu, gazeteci Cüneyt Özdemir'in de kayınpederiydi.

Vefat haberinin ardından açıklama yapan Cüneyt Özdemir, "Türkiye’nin değerli sanat insanlarından aile büyüğümüz Türker İnanoğlu tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamış ve hayatını kaybetmiştir. Perşembe günü yapılacak cenaze töreni ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Acımız büyük. Başımız sağ olsun" dedi.

1936 yılında dünyaya gelen Türker İnanoğlu, sinemaya olan tutkusunu genç yaşta keşfetti. 1957 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda öğrenciyken yönetmen yardımcısı olarak adım attığı sinema dünyasında, 1960 yılında "Bir Kızı Sevdim" filmiyle yönetmenliğe ilk adımını attı ve Yeşilçam'a sayısız klasik film kazandıran Erler Film adlı yapım şirketini kurdu.

İnanoğlu, sinema ve televizyon alanındaki başarılarıyla sınırlı kalmayarak, 1979'da Ulusal Video şirketini, 1985 yılında ise bir televizyon stüdyosu kurdu. Ayrıca Beyoğlu'nda Atlas Sineması, Şişli'de Kent Sineması, Kavacık'ta Boğaziçi Sinemaları'nın sahibi olan İnanoğlu, 2005 yılında açılan TİM Show Center'ın da sahipleri arasındaydı.