Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, son günlerdeki siyasi gelişmelere ve Türkiye'nin dış politika hamlelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ankara'da 8 yıl sonra yapılan kritik görüşmeye değinen Cumhurbaşkanı, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşen 1,5 saatlik görüşmeyi değerlendirdi.

"SİYASETTE YUMUŞAMA SÜRECİNİ BAŞLATALIM"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özgür Özel'in genel başkan olduktan sonra gerçekleştirdiği bu ziyaretin olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. Erdoğan, "Bu tür adımların daha önce atılmadığını, ancak şimdi siyasetin yumuşama sürecine girdiğini görmekteyiz" dedi. İktidar ve ana muhalefet arasındaki bu olumlu havayı sürdürmek istediklerini vurgulayan Erdoğan, Özgür Özel'e ilk fırsatta iade-i ziyarette bulunacağını söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin siyasette yumuşama sürecine ihtiyacı olduğunu belirterek, "Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. İlk fırsatta bu ziyareti gerçekleştirerek siyasette yumuşama sürecini başlatalım istiyorum" ifadelerini kullandı.

Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak? Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

İSRAİL İLE TİCARETİN DURDURULMASI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik acımasız saldırılarına karşı Türkiye'nin tepkisini net bir şekilde ortaya koydu. İsrail'in bugüne kadar 40-45 bin Filistinliyi öldürdüğünü söyleyen Erdoğan, "Bir Müslüman olarak bizim buna seyirci kalmamız düşünülemez" dedi.

Türkiye'nin İsrail ile 9,5 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu belirten Erdoğan, "Biz bu ticaret hacmini yok farz ederek bu kapıyı kapattık. Bundan sonrası hayırlı olsun" diyerek İsrail'e yönelik ticaretin durdurulduğunu açıkladı. Erdoğan, İsrail-Filistin arasında yaşanan gelişmelerin kabul edilemez olduğunu ve Türkiye'nin bu konudaki duruşunu net bir şekilde göstermek için adımlar attığını vurguladı.