İsrail ordusunun 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirdiği saldırıların acı bilançosu giderek artıyor. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra'nın verdiği bilgilere göre, son 180 gündür süren bu saldırılar sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 32 bin 975'e ulaştı. Kudra'nın ifadesine göre, sadece son 24 saat içinde İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 59 Filistinli yaşamını yitirdi, 83 Filistinli ise yaralandı.

Bu acı tablonun içinde, hala enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin olduğu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ve sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı bilgisine de dikkat çekildi.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese'nin değerlendirmesi, İsrail'in Gazze'de yardım kuruluşu Dünya Merkezi Mutfağı (World Central Kitchen-WCK) çalışanlarının öldürülmesiyle ilgili çarpıcı açıklamalar içeriyor. Albanese'ye göre, İsrail'in bu çalışanları kasten hedef aldığına dair kuvvetli şüpheler bulunuyor. İsrail'in bu tür eylemlerle bağışçıların geri çekilmesini ve Gazze'deki sivil halkın açlıkla mücadelesini sürdürmesini amaçladığı iddia ediliyor.

1 Ölü, 10 Yaralı ve 174 Kişi Kurtarıldı 1 Ölü, 10 Yaralı ve 174 Kişi Kurtarıldı

Gazze Şeridi'nde basın özgürlüğüne yönelik de ciddi bir tehdit söz konusu. Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, son saldırılarda iki gazetecinin daha hayatını kaybettiği belirtildi. "Kudüs'ün Sesi" radyosunda sunucu ve editör olan Muhammed es-Seyyid Ebu Sahil ile dijital içerik editörü Tarık es-Seyyid Ebu Sahil'in, İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne düzenlediği baskında yaşamını yitirdiği ifade edildi. Bu son olayla birlikte, 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'nde gazetecilerin ölüm sayısı 140'a yükseldi.

İsrail'in Gazze'de yaptığı saldırılar ve bunun sonucunda yaşanan insan kayıpları uluslararası toplumda büyük endişe ve tepkiye neden olmaya devam ediyor.