Ticaret Bakanlığı, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki olarak 54 farklı ürün grubunda ihracatı kısıtlama kararı aldı. Bu kısıtlamalar, Gazze'deki çatışmalara son verilene kadar devam edecek.

Bakanlığın yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği, masum Filistin sivillerine yönelik vahşi saldırıların sonucu olarak 7 Ekim 2023'ten bu yana hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 33 bini, yaralı sayısının da yüz binleri aştığı belirtildi. Bu saldırılarda özellikle kadın ve çocukların büyük çoğunluğunun hedef alındığı vurgulandı.

Bakan Şimşek'ten Finansal Okuryazarlık Açıklamaları Bakan Şimşek'ten Finansal Okuryazarlık Açıklamaları

Ayrıca, Gazze Şeridi'nin büyük bir yıkıma uğradığı ve buradaki sivil halkın açlık ve yoklukla mücadele ettiği, temel gıda maddeleri ile tıbbi yardımın engellendiği ve salgın hastalıkların yayıldığı ifade edildi. Türkiye'nin çatışmaların sona erdirilmesi ve Gazze'nin yeniden imarı için uluslararası çabalara öncülük ettiği vurgulandı.

Açıklamada, İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiği ve uluslararası toplumun çağrılarına kulaklarını tıkadığı belirtildi. Birleşmiş Milletler'in alınan kararlarının uygulanmaması da sert bir dille eleştirildi.

Ticaret Bakanlığı'nın aldığı kısıtlama kararının bugünden itibaren geçerli olduğu ve İsrail'in Gazze'ye insani yardım akışına izin verinceye kadar devam edeceği belirtildi. Karar, İsrail'in uluslararası hukuka uyması ve ateşkese varması durumunda gözden geçirilecek.

Ayrıca açıklamada, İsrail'e askeri amaçla kullanılabilecek herhangi bir ürünün satışına Türkiye'nin izin vermediği ve vermeyeceği vurgulandı.

Ticaret Bakanlığının kısıtlama kararı, 54 farklı ürün grubunu kapsıyor. Bu gruplar arasında alüminyum profiller, çelik borular, çimento, inşaat demiri, kimyasal gübreler, motor yağları, plastik borular, tuğlalar ve vernikler gibi çeşitli endüstriyel ve inşaat malzemeleri bulunuyor.