Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna ile çatışma alanındaki "yeni gerçekliklere" dayanan, Rusya'nın güvenlik çıkarlarını temel alan dürüst bir anlaşmaya hazır olduklarını belirtti. Bu açıklama, başkent Moskova'da bir otelde gerçekleşen toplantı sonrasında yapıldı. Lavrov, yabancı ülkelerin büyükelçileriyle Ukrayna konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Netanyahu İçin Tutuklama Talep Etti Uluslararası Ceza Mahkemesi Netanyahu İçin Tutuklama Talep Etti

Lavrov, Batı'nın uzun yıllar süren hazırlıklarının sonucu olarak ortaya çıkan bugünkü Ukrayna meselesine dikkat çekti. Batı'nın, mümkün olduğu kadar çok ülkeyi Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in 10 maddelik barış planına dahil etmek için özel olarak çalıştığını belirtti. Ancak Lavrov'a göre, bu plan Rusya'ya teslim olma ve 1991 sınırlarına geri dönme şeklinde bir ültimatom niteliği taşıyor.

İsviçre'de planlanan barış konferansına da değinen Lavrov, Rusya'nın bu konferansta yer almayacağını vurguladı. Lavrov'a göre, bazı ülkeler sahtekarlıkla 140 ülkeden delegasyon toplamaya çalışarak bu etkinliğe katılımı sağlamaya çalışıyorlar. Ancak Lavrov, her ülkenin kendi konusunda çalışacağı için barış formüllerinin yüzeysel kalacağına dikkat çekti ve sadece aile fotoğrafı çekmeye yönelik bir girişim olarak nitelendirdi.

Lavrov, Zelenskiy'nin istediği İsviçre'deki barış zirvesine katılmama konusunda kimseye baskı yapmadıklarını belirtti. Rusya'nın, düzenlediği etkinliklere Batı'nın katılımını engellemediği gibi diğer ülkelerin zirveye katılmasını da yasaklamayacağını vurguladı.

İstanbul'da gerçekleşen barış müzakerelerine de değinen Lavrov, dönemin İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ABD'nin desteğiyle bir şans olduğunu ancak bu şansın kaybedildiğini ifade etti. Lavrov, o zamandan beri çatışma alanındaki "yeni gerçekliklerin" durumunu belirlediğini ve Rusya'nın güvenlik çıkarlarını temel alan, diğer ülkelerin de güvenlik çıkarlarını dikkate alan dürüst bir anlaşmaya hazır olduklarını vurguladı.