İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parti yönetiminin aldığı önemli bir kararı kamuoyuna duyurdu. Akşener, partisinin olağanüstü seçimli kongre yapma kararını açıkladı ve bu kararın arkasında milletin verdiği mesajı dikkate aldıklarını vurguladı. Akşener, "Muhasebemizi yapacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da milletimizin bize verdiği mesajı ve bizim için çizdiği istikamet doğrultusunda gereken adımları atacağız" şeklinde konuştu.

31 Mart seçim sonuçlarının tüm siyasi partilere önemli mesajlar içerdiğini belirten Akşener, milletin seçim yorgunluğunu ve ekonomik kaygılarını iktidara ilettiğini ifade etti. "Rahmetli Demirel'in sözlerini hatırlatıp 'Tencere her iktidarı sallar' demiştik. Kendisi umarım artık çağrılarımızın arkasında milletimizin sesi olduğunu anlamıştır" diyerek, hükümete yapılan eleştirilerin kamuoyunun genel düşüncesi olduğunu belirtti.

İYİ Parti lideri, siyasi partilerin seçmenin mesajlarını dikkate almak zorunda olduğunu vurgulayarak, bu doğrultuda hareket edeceklerini ve en kısa sürede olağanüstü seçimli kongrelerini gerçekleştireceklerini belirtti. Akşener, "Demokrasilerde her konu tartışılabilir, tek bir konu tartışılamaz. O da seçmenin oyudur. Çünkü demokrasinin en temel ölçütü milletin hür iradesini yansıtma şartlarına sahip olabilmesidir" şeklinde konuştu.

Akşener'in açıklamalarıyla, İYİ Parti'nin siyasi arenadaki konumunun güçlendirilmesi ve partinin geleceğe dair stratejilerini belirleme adımlarının atılacağı net bir şekilde ortaya çıktı. Bu karar, Türkiye'nin siyasi dinamiklerinde önemli bir dönemeç olarak değerlendiriliyor.