Bakan Şimşek'ten Finansal Okuryazarlık Açıklamaları Bakan Şimşek'ten Finansal Okuryazarlık Açıklamaları

Ankara'da merakla beklenen görüşme başladı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel ile AK Parti Genel Merkezi'nde saat 16.04'te bir araya geldi. Görüşme, 2016'dan bu yana AK Parti ve CHP genel başkanları arasında gerçekleşen ilk resmi toplantı niteliğinde.

Genel Merkez'in kapısında Özel'i AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş karşıladı. Özel ve ekibi, sıcak bir tokalaşmanın ardından binaya geçti. Görüşmenin ana gündem maddesi, yeni anayasa sürecinde CHP'nin tutumu ve genel olarak Türkiye'nin geleceğine dair önemli konuları içeriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Özel arasında gerçekleşen bu görüşme, aslında uzun süredir beklenen bir buluşmanın başlangıcı oldu. Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Erdoğan'ı bayram tebriği için aramasıyla süreç başlamıştı. İkili, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 104. açılış yıl dönümü nedeniyle düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda kısa bir görüşme gerçekleştirmiş ve kapsamlı bir toplantı için ön mutabakata varmıştı.

Toplantının detayları hakkında pek fazla bilgi verilmemiş olsa da AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan'ın da görüşmeye katılacağı bildirildi. İki tarafın da notlar alarak toplantıda konuşulanları kayda geçirmesi bekleniyor.

Yeni anayasa konusu, AK Parti'nin özellikle son dönemde üzerinde durduğu önemli bir gündem maddesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak dönüşü yaptığı bir açıklamada, CHP'nin de anayasa değişikliği sürecine destek verebileceği inancında olduğunu belirtmişti. Özgür Özel'in ise anayasa konusunun yanı sıra, borç nedeniyle zor durumda olan yerel yönetimlerin gelir kaynaklarının artırılması, belediyelerin merkezi yönetimden onay bekleyen projeleri, hayat pahalılığı, emekli aylıkları, ve atama bekleyen öğretmenler gibi diğer konuları da gündeme getirmesi bekleniyor.

Özel, bu kritik görüşme öncesinde eski CHP genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu, Altan Öymen, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın ile telefon görüşmeleri yaparak Erdoğan'la görüşmesine dair fikir ve öneriler aldı. Görüşmeden çıkacak sonuçların, Türkiye'nin siyasi geleceği açısından önemli bir etkiye sahip olacağı düşünülüyor.